Skip to content

Czym zastąpić Adobe After Effects?

Adobe After effects, to niewątpliwie najpopularniejszy program do tworzenia efektów filmowych (VFX), a także Motion Designu jednak bardzo wiele osób zadaje mi pytanie czym zastąpić Adobe After Effects?.

Jego popularność oraz bardzo obszerna baza tutoriali i kursów w przeróżnych językach pozwala na szybką naukę oraz przygotowanie dowolnej animacji jednak Adobe After Effects, to program płatny, a dla niektórych jego cena może okazać się zbyt wysoka.
Co w takim razie zrobić w sytuacji kiedy chcemy przygotować animację, potworzyć efekty do filmów, a kwota abonamentu za After Effects jest zbyt wysoka?

Tutaj pojawiaj się wiele całkowicie darmowych alternatyw o identycznych możliwościach jednak również pojawiają się pytania:

„który program wybrać?”

„który program będzie najlepszy?”.

Dlatego jeżeli męczy Cię pytanie jakie są Alternatywy dla Adobe After Effects, to w tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Oto lista najlepszych programów, którymi można zastąpić After Effects:

Blackmagic Fusion/Fusion Studio

Mało znany, ale od niedawna bardzo mocno zyskujący na popularności program, który na rynku efektów wizualnych istnieje od bardzo dawna.
Rozwijany dawniej przez firmę Eyeon, a obecnie przez Blackmagic, to świetna alternatywa dla After Effects.
Jedyną istotną różnicą jest sposób w jaki tworzony jest projekt. Fusion opiera się na węzłach (nodach), które na pierwszy rzut oka mogą być niezrozumiałe i nie intuicyjne w przeciwieństwie do warstw.

Jako ciekawostkę, napiszę Ci, że z pomocą Fusion przygotowano bardzo wiele efektów do filmów z wielomilionowym budżetem.

Chcesz nauczyć się tworzenia efektów używając programu Blackmagic Fusion? Zajrzyj do naszej oferty kursów i tutoriali.

 

Davinci Resolve

Davinci Resolve to obecnie kombajn wielozadaniowy. Dawniej był głównie narzędziem do korekcji barwnej filmów, a obecnie to program w którym poza gradacja kolorów można zmontować film dosłownie do każdego ujęcia na osi czasu, a za pomocą zintegrowanego Fusion możesz przygotować zaawansowane efekty wizualne (VFX), animacje czy Motion Design. Dodatkowo program daje możliwość edycji dźwięku w zakładce Fairlight.
Wszystko dostępne jest w jednym programie, a wiec nie potrzeba już przeskakiwać między programami, co jest olbrzymim ułatwieniem.

Davinci Resolve wstępuje w dwóch wersjach:
Davinci Resolve Studio za 299$
Davinci Resolve całkowicie darmowy, ale okrojony z kilku funkcji.

 

Blender

Jest darmowym programem udostępnionym na licencji GNU GPL
Program poza modelowaniem, animacją i renderingiem pozwala również na tworzenie zaawansowanych i profesjonalnych efektów filmowych. Możesz w nim wykonać zaawansowane symulacje cieczy, dymu, ognia a całość połączyć w zintegrowanym z programem edytorze filmów.

 

HitFilm Pro / HitFilm Express

Program łączny w sobie dwie funkcje: montaż filmów oraz  tworzenie efektów wizualnych i jest czymś w rodzaju połączenia Adobe Premiere z Adobe After Effects czyli dwa w jednym montaż i łączenie z filmem efektów. Jest to ciekawa alternatywa dla After Effects.
Program dostępny jest dla systemów Windows oraz Mac i występuję w dwóch wersjach:

HitFilm Pro za 349 euro
HitFilm Express – darmowy ale mocno okrojony.

 

NATRON

Jest w pełni darmowym programem do tworzenia efektów wizualnych, animacji a także korekcji koloru.
Natron to program oparty na węzłach (nodach) tak samo jak Blackmagic Fusion. Jego wygląd jest bardzo mocno podobny do Nuke od The Foundry.
Jest dostępny na wszystkie systemy oraz ma bardzo duże i ciągle rosnące wsparcie społeczności.

Rysuje od dziecka, a od wielu lat tworzy grafikę i efekty filmowe przykładając dużą wagę do każdego szczegółu.
Miłośnik dobrego filmu i pracy w godzinach nocnych.

Ten wpis ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Wróć na górę
Szukaj