Skip to content

6 świetnych wtyczek i skryptów dla Blackmagic Fusion

Od dawna ogromną zaletą programu było nie tylko możliwość rozszerzenia funkcjonalności za pomocą wtyczek napisanych specjalnie dla tego programu, ale także wsparcie dla dużej ilości wtyczek napisanych dla After Effects, co dodatkowo jeszcze bardziej sprawiało, że program stawał się bardziej atrakcyjny. Niestety pomimo tego, nie wszystkie wtyczki napisane dla After Effects, będą działały w Fusion – jedną z nich jest Optical Flares od Videocopilot.

Od udostępnienia darmowej wersji 7, Blackmagic Fusion został podzielony na wersję darmową i płatną. Darmowa wersja została okrojona z niektórych funkcjonalności i jedną z nich są właśnie wtyczki i skrypty. Możliwość instalacji i pracy z dodatkowym oprogramowaniem udostępniona została jedynie w Blackmagic Fusion Studio dlatego jeżeli posiadasz program w wersji płatnej bądź jesteś użytkownikiem starszej wersji Fusion, możesz bez przeszkód używać i cieszyć się możliwościami jakie dają dodatkowe rozszerzenia.

Wtyczki

Revision twixtor – Możliwe, że już wcześniej o niej słyszałeś, a jeśli jeszcze nie wiesz, co to za wtyczka, to wiedz, że jest to według nas jedna z najlepszych w tym zestawieniu. Za pomocą Twixtora  możesz z powodzeniem przyspieszać i zwalniać filmy. O ile przyspieszanie w każdym programie nie stanowi problemu, to już realistyczne zwolnienie lub dynamiczna zmiana prędkości bez widocznej sztuczności jest trudna do uzyskania. I tu z pomocą przychodzi właśnie Twixtor, którego główną funkcją jest spowalnianie ujęć.

Drugą jest zmiana frame rate filmu dzięki czemu w łatwy i szybki sposób zmienisz ilość klatek na sekundę np. z 30 na 24.

Wtyczka daje tak niesamowite efekty zwolnienia, że trudno odróżnić czy klip został nagrany za pomocą szybko rejestrującej kamery czy zwolniony w post produkcji.

Warto zobaczyć filmik poniżej by przekonać się jak wygląda klip po użyciu Twixtor.

 

Reelsmart Motion Blur – RSMB oferuje możliwość dodania rozmycia ruchu ( motion blur) zarówno do ujęcia zarejestrowanego kamerą jak i animacji wygenerowanych w programach 3D.

Drugą z funkcji jaką oferuje wtyczka Reel Smart Motion Blur, jest możliwość usunięcia rozmycia ruchu.

 

Krokodove – To zestaw przydatnych podstawowych i zaawansowanych narzędzi 2D i 3D dostępnych całkowicie za darmo. Wtyczka oferuje ich ponad 100 dzięki czemu z łatwością stworzysz wiele ciekawych efektów takich jak wytłoczenie tekstu, by wyglądał jak tekst 3D lub taki jak w filmiku poniżej.

Obecnie Krokodove dostępny jest dla Fusion 6.4 oraz 8.2 Studio dla platformy WIndows. Wtyczka dla Mac i Linux w tym momencie jest niedostępna.

Przykładowa praca zrobiona z wykorzystaniem Krokodove.

 

Genearts Sapphire – Genearts Sapphire to zestaw ponad 250 narzędzi za pomocą których możesz dodawać różne efekty do filmu,
Wtyczka zawiera bardzo wiele interesujących narzędzi. Z ciekawszych znajdziesz generator Lens Flare, JPEG DAMAGE, ZAPTO – efekt dzięki któremu stworzysz wiele bardzo realistycznych błyskawic.
Pełna listę oraz prezentacje każdego z efektów znajdziesz na oficjalnej stronie wtyczki.

 

Skrypty

Poza wtyczkami, Fusion posiada również możliwość korzystania z wielu przydatnych skryptów.

Ważne!
Skrypty wymienione niżej napisane są dla Fusion poniżej wersji 7, w nowszych wersjach programu nie będą działać i wymagają przepisania do nowego intepretera LUA, który został wprowadzony po przejęciu programu przez firmę Blackmagic design. Jeżeli jesteś użytkownikiem starszych wersji Fusion, to skrypty będą działać bez problemu i warto je posiadać pod ręką.

 

Incremental Save – Skrypt, który tworzy kopie zapasowe projektu. Skrypt działa podobnie do Incremental Save w Autodesk Maya.

Jego działanie jest niezwykle proste – w folderze w którym znajduje się zapisany projekt, skrypt tworzy nowy folder o nazwie incrementalSave w którym znajdować się będą wszystkie kopie zapasowe projektu.

Skrypt dla Fusion poniżej wersji 7

 

Track One Frame – To skrypt rozszerzający możliwości trackerera dostępnego w Fusion i jak sama nazwa wskazuje, pozwala na śledzenie ujęcia klatka po klatce czego tracker dostępny w programie nie posiada w standardzie. Przydatny w wielu sytuacjach.
 

Obrazek tytułowy: Designed by Freepik

Rysuje od dziecka, a od wielu lat tworzy grafikę i efekty filmowe przykładając dużą wagę do każdego szczegółu.
Miłośnik dobrego filmu i pracy w godzinach nocnych.

Ten wpis ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Wróć na górę
Szukaj